Paragliding basic course


Quick info

An intensive 8-days paragliding course, during which you´ll get all the theoretical knowledge and practical skills needed for independent flying. Paragliding training is running under the training scheme of the Aircraft Association of the Czech Rep. After successful completion of this course you can get a Pilot licence. Czech Pilot license is equal to IPPI 4 (International Pilot Proficiency Identification).

Duration: 8 days
Price rate: 14 000 CZK

During the basic course

First day start by your arriving after which you check in at our cottage. After short presentation and answering your questions about course, you get all equipement you will need. If the weather is good we go to meadow and you will learn basics as – firstly some theoretical things, then how to get your glider above you, how to turn, etc.

Next days we learn at the terrain with little elevation how to start, 90o turns, 180o turns and landing. Depend on the wind we also practise different techniques and ways to start.

After mastering these tasks we are moving on terrain with higher elevation (300-500 m), where pupils learn to turn 360o, training slope, flying in thermals, landing in the defined space and other required tasks.

Throughout training, students are supervised by instructors who navigate or fix incorrect maneuvers with walkie-talkies. Gradually, are led to bigger independence. In parallel with practical training is also provided theoretical teaching of aerodynamics, regulations, theory of flight, meteorology, etc. in accordance with the training syllabus.

After completing the course in the hills we will always happy to advise you and if you want, you can develop further with us on any of the advanced courses.

Czech pilot licence is internationally valid but we recomend you to buy from us an IPPI card (International Pilot Proficiency Identification), which you can get after you get a czech pilot license. IPPI card costs 4 eur and it is like internatinal pilot license.

What is included:

• theoretical and practical training
• lending of paragliding equipment
• transportation during course
• third party insurance
• take-off and landing zones fees
• lending of PG literature
• final examination

Conditions

Minimal age requirement for a course is 16 years. Young people under 18 must have written permission of responsible authority. It is also required medical examination from your doctor.

In such a case of bad weather that you could not finish whole course, course participants can complete their course during other courses for FREE, of course.

 

Frequently Asked Questions

Bezpečnost kurzů považujeme za nejdůležitější hledisko při provozu naší školy. Používáme nejmodernější vybavení firmy MAC PARA Technology, které prochází každoroční pečlivou servisní kontrolou a průběžně jej obměňujeme. Zákonem vyžadovaná je pojistka na škody způsobené třetí osobě a je již započítána v ceně kurzu.

Bezpečnost paraglidingu je jen otázka přístupu – člověk musí létat s rozumem. Respektovat přírodu, počasí, nepřeceňovat své síly a zkušenosti. Pokud pilot dodržuje základní zásady bezpečnosti, nelétá v nevyhovujících povětrnostních podmínkách a zbytečně neriskuje, je riziko prakticky stejné, jako u kterékoliv jiné lidské činnosti.

Na kurz si nezapomeň vzít pevnou kotníkovou obuv, domácí obuv, prstové tenké rukavice, plavky, občanský průkaz, flash disc nebo jiné médium, na které si můžeš stáhnout video a fotky z kurzu. Dále pero a poznámkový blok, kytaru nebo jiný hudební nástroj a hlavně dobrou náladu! Na nácviky startů a přistání doporučujeme starší oblečení. A nezapomenout vytisklý osobní list! :)

Stravování je individuální. Ve vesnici je obchod s potravinami, který obvykle navštěvujeme každé ráno. Nakupujeme snídani, jídlo a pití na celý den, abychom se přes den a ideální letové podmínky nezdržovali. Na teplou večeři chodíme při návratu z létání do některé z osvědčených hospůdek. Často také grilujeme a opékáme různé dobroty u táboráku a na lávovém kameni.

Rozhodně nemusíš mít kondičku vytrvalostního běžce, nejde o příliš fyzicky náročnou činnost. Při startu stačí lehký rozběh a pak se paragliding stává sedavým sportem :) Horší situace nastává na kurzu v prvních dnech výcviku. Budeme tě nutit běhat po loukách s padákem nahoru a dolů, dokud nebudeš umět krásně startovat, řídit a přistávat :) Určitě to ale zvládneš, pak už tě čekají jenom krásné a intenzivní zážitky při létání z velkého kopce.

Výuka probíhá postupně a Ty si první dny na louce vyzkoušíš, jaké je to vznášet se ve výšce těsně nad zemí a pak třeba až ve 20m. Tímto si na létání snadno zvykneš. Velký rozdíl je také mezi tím, když člověk stojí např. na rozhledně a je tudíž pevně spjat se zemí a tím když člověk pluje volně vzduchem. Spousta paraglidistů se bojí vylést na střechu a přitom létají několik stovek metrů nad zemí...Kdyby tvé obavy z výšek nebo z toho že to nezvládneš opravdu neustaly, vezmeme Tě nejprve na tandemový let se zkušeným instruktorem a ten ti ukáže, jak je to vše jednoduché :)

V průběhu kurzu vás prakticky i teoreticky provedeme celou výcvikovou osnovou. Na závěr vás pak čeká zkouška – předvedete vaše dovednosti ve vzduchu a absolvujete on-line znalostní test.

Pokud při přezkoušení uspějete, dostanete od nás osobní list pilota potvrzený provozním inspektorem naší školy. Samotný pilotní průkaz vám pak vydá Letecká amatérská asociace ČR (LAA ČR).

Pro vydání pilotního průkazu tedy potřebujete:

  1. Kompletně vyplněný a potvrzený osobní list (pozor, platí pouze 90 dní od závěrečné zkoušky).
  2. Potvrzení o zdravotní způsobilosti, které jste si vyřídili již před kurzem.
  3. Pasovou fotografii čitelně označenou jménem, může být i v digitální podobě.
  4. Doklad o úhradě správního poplatku.

Pokud budete potřebovat licenci i do zahraničí, napište a my vám vydáme IPPI kartu (cena 200 Kč), která vám zajistí legální létání po celém světě. Platnost IPPI karty je časově neomezená, ale je vázaná na platnost české pilotní licence.

Tak, teď už jen počkat 14 dní, než přijde "piloťák" domů, a pak rychle valit s padákem na zádech na nejbližší kopec!

Pro ty z Vás, kteří chcete darovat svým blízkým některý z našich kurzů paraglidingu, máme připraven dárkový poukaz nebo exkluzivní dárkový balíček, ve kterém je obsaženo i stylové "paraglidingové tričko". Dárkový poukaz má platnost 1 rok. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na macskola zavináč macskola.cz nebo telefonicky na čísle +420 608 824 334.

dárkový poukaz paragliding kurz

exkluzivní dárkový balíček paragliding kurz

More in gallery

Photos from courses

Our participant say...

  • Pavel Zábrodský, Praha, kurz v roce 2013
  • Tomáš Terrich, Brodek u Přerova, kurz v roce 2013
  • Lucka Brablcová, Uherské Hradiště, kurz v roce 2017
  • Drahomír Grulich, Zlín, kurz v roce 2010
  • Filip Malík, Třinec, kurz v roce 2011

More