Tandem paragliding


We are doing tandem paragliding in the Beskydy Mountains, where are perfect conditions for this sport . Want more reasons?

  • The easiest way to free-fly
  • Price of tandem flight from 1 900 CZK
  • Our tandem pilots are trained professionals
  • We use regularly controlled equipment
  • You can give tandem flight as a gift in an exclusive box

You can choose from those two types of flights:

1) Basic tandem flight

It's the easiest way you can try paragliding tandem. After a short briefing and familiarization with the equipment we will start from the hill with an elevation of 400-500 meters. You will enjoy the spectacular view from the height.
 
Flight time: 8-15 min. (depending on weather conditions)
Price: 1 900 CZK
 

2) Thermal tandem flight

During thermal flight we are trying to climb into higher altitude above the start. Expect to see a beautiful view of the surrounding mountains, and if you're adrenalin nature, we can try some acrobatics that will certainly wash up all your adrenalin. This type of flight is more dependent on weather conditions.
 
Flight time: 15-30 min. (for each additional 15 min. of flight + 300 CZK)
Price: 2 500 CZK

Our equipment and pilots

Our tandem pilots use paragliders from the world leading manufacturer MAC PARA. Our paragliders are tested to the highest standards and we do regularly technical controls. Of course there is a statutory insurance for paragliding for damages against third parties.

Our Tandem pilots are trained and licensed professionals. Their experience and exceptional knowledge of local conditions is a guarantee that your tandem paragliding you will really enjoy. Hundreds of satisfied customers guarantee that you will be in good hands in the air :)

What to take with you?

For your flight, take a fixed ankle boots or at least sport boots, sunglasses and warmer clothes (sweatshirt, long sport pants), we can lend you suit designed specifically for paragliding. To the air, you can take a camera that we will attached to the seat.

Terrains

We organise tandem paragliding flights on the terrains in the Beskydy Mountains, concrete spot is selected according to weather and wind direction. We fly mostly from Ondřejník and Velký Javorník (next to Frenštát p.R.), Javorový Vrch next to Třinec or from Straník near Žilina (SVK). All these are paragliding terrain with an elevation about 400-500 m and they are very popular. To make your way to the terrain easier, we have prepared maps for each of the spot: Ondřejník, Javorový vrch, Velký Javornik, Straník.

HD recording of your flight

Do you want to have this unforgettable experience recorded by our HD camera?Show off your flight to your family and friends, or look anytime what it was like when you first flew! We offer to you the possibility to record your tandem flight in HD quality. Immediately after a flight we can give you SD card, which would be yours.
If you are interested, remind to the pilot to take the camera when you booking your flight.
Price per record: 500 CZK

Frequently Asked Questions

Termín konání, místo a bližší informace si domluvíte nejlépe telefonicky několik dní předem na čísle +420 608 824 334 nebo e-mailem (macskola@macskola). Pokud byste se nedovolali, napište SMS, piloti jsou právě ve vzduchu :) Veškeré informace jsou napsané také na dárkovém poukazu.

Pasažéři se někdy obávají startu, přistání nebo toho, co je čeká za letu. Jsou pak často překvapeni, jak bylo vše snadné a jak si tandem užili. 

Startujeme rozběhem z mírného svahu již s roztaženým padákem, postupně se odpoutáváme od země a plynule nabíráme výšku. Nečeká Váš žádný skok jako z letadla:) Paragliding v tandemu může být pohodový, pro všechny, co se chtějí kochat výhledem na krajinu z ptačí perspektivy, ale uspokojí i adrenalinové nadšence. Na přání pasažéra provedeme akrobatické prvky jako spirálu nebo wingover, které zaručeně zvednou tepovou frekvenci a vyplaví veškerý adrenalin. Přistává se jemným dosednutím na nohy na travnatou louku, pilot padák zabrzdí téměř na nulovou rychlost, takže se nemusíte bát nárazu. Úkolem pasažéra je maximálně pár kroků popoběhnout.

S sebou si vezměte pevné kotníkové boty. Na místě Vám půjčíme kombinézu, v případě chladnějšího počasí se tepleji oblečte. Když bude slunečno, nezapomeňte sluneční brýle. Do vzduchu si můžete vzít fotoaparát, který Vám připevníme k sedačce. Pokud máte poukaz na tandemový let, nezapomeňte ho přinést. Počet diváků a „technického doprovodu“ je neomezený :)

Let je realizován po předchozí dohodě mezi pilotem a pasažérem. Pilot dobře zná aktuální meteo situaci, směr a sílu větru. Proto se s vámi domlouvá na daném letovém terénu a konkrétní hodině. Existuje ale malá možnost, že se počasí nečekaně změní tak, že let nepůjde realizovat. Pokud se tak stane, nezbývá nám nic jiného, než rozmary přírody respektovat. Vaše bezpečnost při letu je na prvním místě a tak v takovém případě let raději odložíme.

Věkové hranice prakticky nejsou. Lze létat i s dětmi, a pokud jde o nejvyšší věk, je kritériem fyzická zdatnost. Pokud zvládnete mírným během zdolat několik metrů potřebných pro start, jste připraveni.

Váhový limit pro tandemového pasažéra je cca 115 kg. Pro příliš lehké, nebo příliš těžké pasažéry volíme termíny obezřetněji – tehdy, kdy předpověď počasí a síla větru slibuje snadný a bezproblémový start.

Platnost poukazu je 24 měsíců. Pokud by obdarovaný nestihl vyčerpat zážitek do této doby, může si poukaz nejpozději v poslední den platnosti prodloužit. Poukaz je možné prodloužit o tuto dobu: 

 6 měsíců za poplatek 690 Kč

12 měsíců za poplatek 990 Kč

Our passenger say...

  • Adam Kříž, Rožnov p. R., letěl v roce 2013
  • Tomáš Kondělka, Zubří, letěl v roce 2014
  • Andrea Bradáčová, Životice, letěla v roce 2011

More