One - day course


Quick info

One-day paragliding course is an intensive and full of fun spent day with a bunch of people who want to go out to try paragliding. You will spend an extraordinary day in the countryside discovering what about is paragliding. Experienced and friendly instructors will take care about you and your first "steps" in to the air.

Duration: 1 day ( aprx. 8 hours)
Price rate: 3 000 CZK

Program

The meeting point is in the village Kunčice pod Ondřejníkem near the city Frenštát pod Radhoštěm. 

All together will move to our base where instructors will explain to you the schedule of the day, equipement and basic theoretical knowledge. After that we will go to the practise meadow where you will start with your first training of ground handling, getting the glider above your head, turns during running, etc. [paragliding4t]

You will have radio station during the whole time of your training and instructors will tell you exactly what to do. 
Once you will be able to start the glider, hold the glider above your head and make turns, we will move to the meadow with slight inclination. Here you will try to do your first flights, just about 1- 4 metres above the ground and cca 20 - 100 metres long.

During the whole day we will also explain to you the basic knowledge about metheorology, aerodynamics, etc.
Our instructors will mainly take care about your fun, safety and satisfaction during your day off in the Beskydy mountains!

What is included:

• theoretical and practical training
• lending of paragliding equipment
• transportation during course
• third party insurance
• training area fees

Conditions

Participant has to be at least 16 years old. People under 18 must have permission of responsible authority (written).

In such a case of bad weather that you could not finish whole course, course participants can complete their course during other courses for FREE, of course.

 

Frequently Asked Questions

Bezpečnost kurzů považujeme za nejdůležitější hledisko při provozu naší školy. Používáme nejmodernější vybavení firmy MAC PARA Technology, které prochází každoroční pečlivou servisní kontrolou a průběžně jej obměňujeme. Naše padákové kluzáky jsou pojištěny na škody způsobené třetí osobě a tato pojistka je již započítána v ceně kurzu.

Během nácviku v terénu u sebe budete mít připevněnou vysílačku, abyste vždy bez problému slyšeli každý pokyn našich instruktorů. Budete se tak cítit opravdu v bezpečí...

Pro ty z Vás, kteří chcete darovat svým blízkým některý z našich kurzů paraglidingu, máme připraven dárkový poukaz nebo exkluzivní dárkový balíček, ve kterém je obsaženo i stylové "paraglidingové tričko". Dárkový poukaz má platnost 1 rok. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na macskola zavináč macskola.cz nebo telefonicky na čísle +420 608 824 334.

paragliding kurz dárkový poukaz dárek

dárková krabička exkluzivní dárek paragliding kurz

Na kurz si nezapomeň vzít pevnou kotníkovou obuv, když máš tak prstové tenké rukavice, plavky, občanský průkaz, flash disc nebo jiné médium, na které si případně můžeš stáhnout video a fotky z tvého dne. Jelikož se budeme pohybovat na louce a trošku se i zapotíš, doporučujeme starší oblečení. Nejlépe je být připraven na všechno, takže si vezmi krátké i dlouhé tričko, dlouhé kalhoty i kraťasy.

More in gallery

Photos from courses