Thermic course


Quick info

For the holders of a pilot license who wish to explore new terrain in different countries, gain experience and practice flying in thermals.

Courses are organised on selected terrains throughout Europe. On these courses we teach how to improving pilots technique, searching thermals in unfamiliar terrains and tactics during cross country flights. In our calendar are represented classic, proven and highly popular terrains and also places which we discover for the first time so we have the opportunity to discover the local culture, people and untouched nature.

Course price: depend on concrete spot

The most popular terrains are:

 • Italy: Bassano del Grappa, Pieve d´Alpago, Belluno, Canazei
 • Slovenia: Kobala, Lijak, Kovk
 • Austria: Greinfenburg, Koessen
 • Monaco: Mont Gros
 • Romania: Parang mountains
 • Bulgaria: Sopot, Sofia

What is included:

 • instructor
 • transport
 • rent a talkie walkie, possibly variometer, gps
 • information about spot, local specification,...
 • practical a theoretical teaching

What is not included:

 • accomodation
 • meal
 • local flying charges

After signin in, we will send you more information about price of concrete course.

We are always trying to choose destination depending on the weather forecast so as to maximize the number of flight days and a chance for the best possible flights. 

During the season we usually advertise organise other terms. So, please become registered user of our website to get more and actuall information about those an extraordinary courses.

Frequently Asked Questions

Přesné informace o možnostech ubytování ti sdělíme s ohledem na to, kam se jede. Většinou však bydlíme v kempech se sociálním zařízením. U stálých destinací máme již roky prověřené kempy, kde se ti určitě bude líbit. Pokud nemáš stan, informuj nás a my ti buď stan zapujčíme, nebo ti najdeme vhodného "spolunocležníka/nici" :)

Před každým výletem vám zašleme informace o tom, jaké jsou v dané destinaci možnosti stravování. Většinou je však dobré si s sebou vzít vařič, ešus a příbor. Něco málo si můžete nakoupit již doma, většinu však kupujeme přímo na místě, kde si pak vaříme všelijaké dobroty z místních čerstvých a chutných surovin, zkoušíme místní produkty a tak trochu experimentujeme:) V případě výletů na Balkán řešíme stravu především návštěvami místních restaurací, kde jsou ceny nízké, suroviny čerstvé a jídlo velmi chutné.

Pro ty z Vás, kteří chcete darovat svým blízkým některý z našich kurzů paraglidingu, máme připraven dárkový poukaz nebo exkluzivní dárkový balíček, ve kterém je obsaženo i stylové "paraglidingové tričko". Dárkový poukaz má platnost 1 rok. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na macskola zavináč macskola.cz nebo telefonicky na čísle +420 608 824 334.

dárkový poukaz paragliding kurz dárek adrenalin

exkluzivní dárková krabička dárek paragliding kurz adrenalin

More in gallery

Photos from courses

All courses

Dates