Animace větru celého světa

náhled článku

Tento působivý animační nástroj ukazuje, jak se pohybuje vzduch po zeměkouli. Můžete pozorovat cirkulaci vzduchu z oblasti tlakových výší do tlakových níží, což je naprosto úžasné a pokud jste někdy měli problém si tento meteorologický jev přesně představit, teď už nebudete!

Ale abych nepředbíhal, podívejme se na to trochu podrobněji.

Předpověď „Windity“ vychází z projektu earth.nullschool.net (ten zde popisovat nebudu, jelikož pro nás padáčkáře není, krom hezkých animací, až tak přínosná).

Hlavním zdrojem dat o počasí je předpovědní model GFS od americké NOAA. Předpověď je aktualizována 4krát denně. Detailní předpověď pro určité vámi vybrané místo zpracovává švýcarská Meteoblue.

A teď,  jak s animací pracovat a co všechno umí?

První způsob vyhledání určitého místa na mapě je přes zadávací políčko vlevo nahoře. Druhý způsob je přes mapu. Po mapě se pohybujete intuitivně pomocí přetahování myši nebo scrollováním kolečkem myši. Dvojitým kliknutím zoomujete pro přiblížení na dané místo nebo zcela jednoduše je vpravo nahoře tlačítko +/ – pro přiblížení/oddálení.

Když kliknete na mapě pouze jednou, zobrazí se detailní předpověď pro dané místo (k této předpovědi se vrátím později).

Nejdůležitější je spodní část obrazovky, ve které najdete časovou osu na 5 dní dopředu. Buďto můžete kliknout na určitou hodinu daného dne, který vás zajímá nebo si pustíte tlačítko „play“ na začátku a animace se rozjede až do konce. Při spuštění celé animace až do konce můžete sledovat měnící se tlakové výše a níže a s tím související pohyb vzduchu.

Vedle ještě najdete 2 políčka. První s názvem „color overlay (barevné překrytí)“, kde si překliknete na to, co vás zajímá. K výběru je vítr, teplota, tlak, oblačnost s deštěm a relat. vlhkost. No a v druhém poli si zvolíte výšku, ve které vás např. vítr zajímá. Úplně vpravo ve vertikálním sloupci se pak zobrazují hodnoty odpovídající dané barvě na mapě.

Opravdu zajímavé je např. když si přepnete „color overlay“ na tlak(pressure) a zobrazí se vám nádherně vykreslené hranice tlaku mezi tlak. výšemi a nížemi a jak se vzduch pohybuje z tlak. výší do tlak. níží. Tyto ilustrace určitě zabudujeme do výuky meteorologie :)

Jenže to není všechno, co tahle animace umí!

Když si mapu přiblížíte, zobrazí se podrobný mapový podklad, ve kterém se jednoduše vyznáte. V tomto podrobnějším zobrazení už se zobrazuje pouze animace rychlosti a směru větru, zbylé parametry ne, je to ale pochopitelné, jelikož ostatní veličiny se plošně mění až v podstatně větším prostředí.

Chcete detailní předpověď počasí pro dané místo na 5 dní dopředu? Klikněte jednou na vámi vybrané místo a zobrazí se malá tabulka a údaje pro sílu větru a tlaku. Opět můžete vpravo dole navolit výšku, pro kterou chcete rychlost větru zobrazit.předpověď počasí

Teď v tabulce zvolte „Detailed forecast“ (detailní předpověď) a vyjede předpověď na 5 dní. Dejte pozor, že výchozí předpověď má hodnoty větru v „kn“ (knotech) ale můžete si je přepnout na m/s. Podrobněji předpověď vysvětlovat snad nemusím, vše je dostatečně přehledné, když se vždy podíváte co která osa či přímka popisuje. Super jsou i webkamery z okolí vámi zvoleného místa, které se dole zobrazují.

Ondra

Insert comment