Paragliding History

náhled článku

Pro ty, kteří ještě neznají Járu Jindru - tenhle chlapík je v současnosti dokumentarista, režisér, scénárista, fotograf, cestovatel, publicista a od podstaty dobrodruh. Nějaký ten rok zpět byl Jára také u počátků paraglidingu v Česku.

Karel Janků v jednom svém článku o historii paraglidingu v Beskydech popsal své první setkání s Járou takto:

"Proč kluci táhnete to lešení na kopec?" Říkal nám tehdy mladý a štíhlý jinoch s batůžkem na zádech, míjeje nás rogalisty lehce v nejprudším stoupání. Ani jsem mu nestačil odpovědět – nebylo dechu! Když jsme nakonec i my, po další půlhodině, dorazili na kopec a probrali se z mrákot, začali jsme si prohlížet barevný hadřík, který náš nový známý rozhodil po tehdy obrovské rampě na Ondřejníku. "To je, kluci, padákový kluzák a váží jenom 10 kilo i se sedačkou, ne jak to vaše lešení"! Smál se nám ztepilý letec Jarda Jindra, jak se nám brzy představil. Takové bylo to moje první a blízké setkání s padákovým kluzákem.

... Manufaktura již vzpomínaného ztepilého letce se jmenovala Boomerang. Byla to první firma v našem kraji, která vyráběla padákové kluzáky a sedačky. Pracovní trio se skládalo z Jardy Jindry, Zdeňka Trčky, jeho ženy a staršího šicího stroje."

S Jardovou tvorbou se můžete setkat na obrazovkách ČT v dokumentárních cyklech "Na cestě". Každoročně dokumentuje závod Rally Dakar a další nejen sportovní události.

PS: Schválně, jestli na fotkách ve videu poznáte Zdeňka s rodinkou. :)

Ondra

Insert comment