Zákonné pojištění odpovědnosti pro paragliding

náhled článku

Jedná se o pojištění velmi podobné povinnému ručení pro váš osobní automobil. Pokud provozujete paragliding bez tohoto pojištění, porušujete zákon a vystavujete se nebezpečí, že v případě poškození majetku třetí osoby budete muset uhradit škodu ze svých vlastních prostředků.

Jak si pojištění odpovědnosti sjednat?

Nejjednodušší a nejlevnější způsob je prostřednictvím Letecké amatérské asociace ČR, která má sjednanou výhodnou rámcovou pojistnou smlouvu s ČSOB pojišťovnou.

Nejprve se musíte stát členem LAA ČR. Členský příspěvek na rok činí 800 Kč. Hlavní výhodou členství je možnost sjednat si výhodně nejen pojištění opovědnosti, ale i cestovní nebo úrazové pojištění pro paragliding. Podrobnosti k přihlášce a placení najdete na stránkách www.laacr.cz.

LAA ČR nabízí možnost sjednat si pojištění odpovědnosti v několika variantách dle požadované výše pojistného plnění. Nejlevnější pojištění je za 150 Kč na rok, platné pouze na území ČR a s pojistným plněním max. do výše 100 000 Kč. Pro létání v ČR a na Slovensku je potřeba vybrat variantu s limitem do 450 000 Kč za roční pojistné 200 Kč, pro celý svět potom za 440 Kč. Pokud však požadujete vyšší "zabezpečení", existuje i možnost s pojistným plněním do 1 500 000 EUR za roční poplatek 900 Kč.

Limity pojistného krytí a částky pojistného pro pojištění přes LAA ČR:

(Létání bez motoru spadá do kategorie MTOW do 150 kg.)

• Pojištění odpovědnosti lze sjednat na konkrétní padákový kluzák a nebo na osobu. V případě sjednání na osobu můžete provozovat více padákových kluzáků.
  • Pojištění se sjednává na dobu jednoho kalendářního roku (tj. vždy do 31.12.), ale částka za pojištění se snižuje o 25 % každé čtvrtletí. Pokud začnete létat třeba až v červenci, zaplatíte pouze 50 % z celkového pojistného.
  • PK musí mít vždy platný technický průkaz, jinak pojištění neplatí!

Toto pojištění sjednáte na stránkách LAA ČR zde.

Foto: HZS
PS: Nemusíte se bát, aktérka byla kurzistkou jiné školy paraglidingu, v naší škole je bezpečnost na prvním místě. :) Naštěstí vše dobře dopadlo.

Vložit komentář