Základní kurz paraglidingu


Rychlé info o kurzu

Jedná se o kompletní základní kurz paraglidingu, který trvá 8 dní. Zažijete intenzivní kurz, během kterého vás profesionální instruktoři naučí prakticky i teoreticky vše potřebné pro to, abyste se mohli paraglidingu věnovat samostatně. To vše na ideálních terénech v Beskydech.
 

Cena kurzu: 12 800 Kč        

 

Průběh kurzu paraglidingu

Průběh svého kurzu paraglidingu sestříhal Pavel :) Jeho krásné video můžete vidět v pravo nahoře.

Sraz účastníků je v 10 hodin na parkovišti u obchodu Hruška v Trojanovicích. Společně se přemístíme na naši základnu, kde se ubytujeme. Pokud je počasí příznivé, po krátké teorii a seznámení s padákovou výbavou vyrážíme na cvičný terén, kde začínáme s nácvikem startů a zatáček bez odpoutání od země.

Další dny se učíme na terénech s malým převýšením první starty s odpoutáním, zatáčení o 90° – 180° a přistání. Podle podmínek a síly větru také nacvičujeme různé techniky a způsoby startu. Po zvládnutí těchto úloh přecházíme na terény s větším převýšením (300 – 500 m), kde se žáci učí zatáčky o 360°, nácvik svahování, létání v termice, přistání do vymezeného prostoru a další předepsané úlohy.

Po celou dobu výcviku jsou žáci pod dohledem instruktorů, kteří je navigují, případně opravují chybné manévry pomocí vysílaček. Postupně jsou vedeni k větší samostatnosti a v závěru kurzu předvedou přezkušovací let. Souběžně s praktickým výcvikem paraglidingu probíhá i teoretická výuka z oblasti aerodynamiky, předpisů, nauky o létání, meteorologie a zdravovědy v souladu s výcvikovou osnovou.

Nácviky startů, lety, manévry a přistání zaznamenáváme fotoaparátem a kamerami. Můžeme tak detailně ukázat a vysvětlit chyby, kterých se účastníci v praxi dopouštějí. Vše je možno si stáhnout a mít krásnou vzpomínku. Aby byla výuka co nejefektivnější, používáme učebnice pro paragliding, výukové filmy, časopisy s paraglidingovou tematikou a různé názorné pomůcky. Přestože program kurzu je plně podřízen výuce paraglidingu, najdou se i chvíle volna na koupání, posezení u ohně, návštěvu místního pivovaru atd.

Po absolvování kurzu vám na kopcích vždy rádi poradíme a budete-li chtít, můžete se s námi dále zdokonalovat na některém z kurzů pro pokročilé a rozvíjet tak své letecké umění.

V ceně kurzu je obsaženo:

• zapůjčení kompletní výstroje pro paragliding včetně vysílaček
• zapůjčení učebnic paraglidingu
• teoretická a praktická výuka
• doprava na místo praktického výcviku
• poplatek za nájem terénů
• zákonné pojištění na škody způsobené třetí osobě
foto a video dokumentace v průběhu kurzu
• závěrečné přezkoušení a vydání osobního listu

Pomůžeme vám s:

• ubytování a stravování (pro více info o ubytování, stravování atd. klikněte zde)

V případě takové nepřízně počasí, která by znemožnila splnění praktické části výcviku, mohou účastníci kurz ZDARMA dokončit v prodloužení daného kurzu, nebo v průběhu dalších termínů. Náš kurz končí předáním kompletně vyplněného osobního listu, na jehož základě si můžete vyřídit pilotní průkaz.

Podmínky pro účast v kurzu:

Věk min. 15 let, do 18 let je účast podmíněna ověřeným písemným souhlasem rodičů. Horní věková hranice není omezena. Dále je nutná lékařská prohlídka (více zde). Nejjednodušší je, když si účastník vytiskne (oboustranně) osobní list - ke stažení zde, na který lékař napíše potvrzení a přinesete si ho s sebou na kurz.

 

Pokud si ještě zcela nejste jistí absolvováním základního kurzu, zkuste třeba náš jednodenní kurz paraglidingu, nebo se nejprve svezte na dvoumístném padákovém kluzáku se zkušeným pilotem v tandem paraglidingu.

Často kladené otázky

Bezpečnost kurzů považujeme za nejdůležitější hledisko při provozu naší školy. Používáme nejmodernější vybavení firmy MAC PARA Technology, které prochází každoroční pečlivou servisní kontrolou a průběžně jej obměňujeme. Zákonem vyžadovaná je pojistka na škody způsobené třetí osobě a je již započítána v ceně kurzu.

Bezpečnost paraglidingu je jen otázka přístupu – člověk musí létat s rozumem. Respektovat přírodu, počasí, nepřeceňovat své síly a zkušenosti. Pokud pilot dodržuje základní zásady bezpečnosti, nelétá v nevyhovujících povětrnostních podmínkách a zbytečně neriskuje, je riziko prakticky stejné, jako u kterékoliv jiné lidské činnosti.

Na kurz si nezapomeň vzít pevnou kotníkovou obuv, domácí obuv, prstové tenké rukavice, plavky, občanský průkaz, flash disc nebo jiné médium, na které si můžeš stáhnout video a fotky z kurzu. Dále pero a poznámkový blok, kytaru nebo jiný hudební nástroj a hlavně dobrou náladu! Na nácviky startů a přistání doporučujeme starší oblečení. A nezapomenout vytisklý osobní list! :)

Stravování je individuální. Ve vesnici je obchod s potravinami, který obvykle navštěvujeme každé ráno. Nakupujeme snídani, jídlo a pití na celý den, abychom se přes den a ideální letové podmínky nezdržovali. Na teplou večeři chodíme při návratu z létání do některé z osvědčených hospůdek. Často také grilujeme a opékáme různé dobroty u táboráku a na lávovém kameni.

Rozhodně nemusíš mít kondičku vytrvalostního běžce, nejde o příliš fyzicky náročnou činnost. Při startu stačí lehký rozběh a pak se paragliding stává sedavým sportem :) Horší situace nastává na kurzu v prvních dnech výcviku. Budeme tě nutit běhat po loukách s padákem nahoru a dolů, dokud nebudeš umět krásně startovat, řídit a přistávat :) Určitě to ale zvládneš, pak už tě čekají jenom krásné a intenzivní zážitky při létání z velkého kopce.

Výuka probíhá postupně a Ty si první dny na louce vyzkoušíš, jaké je to vznášet se ve výšce těsně nad zemí a pak třeba až ve 20m. Tímto si na létání snadno zvykneš. Velký rozdíl je také mezi tím, když člověk stojí např. na rozhledně a je tudíž pevně spjat se zemí a tím když člověk pluje volně vzduchem. Spousta paraglidistů se bojí vylést na střechu a přitom létají několik stovek metrů nad zemí...Kdyby tvé obavy z výšek nebo z toho že to nezvládneš opravdu neustaly, vezmeme Tě nejprve na tandemový let se zkušeným instruktorem a ten ti ukáže, jak je to vše jednoduché :)

V průběhu kurzu vás prakticky i teoreticky provedeme celou výcvikovou osnovou. Na závěr vás pak čeká zkouška – předvedete vaše dovednosti ve vzduchu a absolvujete on-line znalostní test.

Pokud při přezkoušení uspějete, dostanete od nás osobní list pilota potvrzený provozním inspektorem naší školy. Samotný pilotní průkaz vám pak vydá Letecká amatérská asociace ČR (LAA ČR).

Pro vydání pilotního průkazu tedy potřebujete:

  1. Kompletně vyplněný a potvrzený osobní list (pozor, platí pouze 90 dní od závěrečné zkoušky).
  2. Potvrzení o zdravotní způsobilosti, které jste si vyřídili již před kurzem.
  3. Pasovou fotografii čitelně označenou jménem, může být i v digitální podobě.
  4. Doklad o úhradě správního poplatku.

Pokud budete potřebovat licenci i do zahraničí, napište a my vám vydáme IPPI kartu (cena 200 Kč), která vám zajistí legální létání po celém světě. Platnost IPPI karty je časově neomezená, ale je vázaná na platnost české pilotní licence.

Tak, teď už jen počkat 14 dní, než přijde "piloťák" domů, a pak rychle valit s padákem na zádech na nejbližší kopec!

Pro ty z Vás, kteří chcete darovat svým blízkým některý z našich kurzů paraglidingu, máme připraven dárkový poukaz nebo exkluzivní dárkový balíček, ve kterém je obsaženo i stylové "paraglidingové tričko". Dárkový poukaz má platnost 1 rok. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na macskola zavináč macskola.cz nebo telefonicky na čísle +420 608 824 334.

dárkový poukaz paragliding kurz

exkluzivní dárkový balíček paragliding kurz

Více v galerii

Fotky z kurzů

Všechny kurzy

Termíny

Reference našich kurzistů

  • Lucka Brablcová, Uherské Hradiště, kurz v roce 2017
  • Filip Malík, Třinec, kurz v roce 2011
  • Drahomír Grulich, Zlín, kurz v roce 2010
  • Jirka Smělý, Praha, kurz v roce 2014
  • Pavla Ručková, Hutisko-Solanec, kurz v roce 2013

Více